Parasite – Historia dwóch różnych światów

Jeśli wyczekujesz udanej ekranizacji, z pewnością trafiłeś w dobre miejsce. Dużo czarnego humoru, dobry dramat, energiczna akcja, absorbujący thriller, szczegółowy plan podzielony na dwa skrajne tematy, oba drobiazgowo przedstawione? Czy da się połączyć te wszystkie rzeczy w jedną całość? Oczywiście że się da, przecież kreatywności nigdy dosyć.. Komu zatem udają się tak skomplikowane realizacje? Tym razem, taka ekranizacja powstała z ręki reżysera Joon-ho Bong’a. W jego filmografii znajdują się różne pozycje, podkreślając tu nad wyraz słowo „różne”. W pierwszej kolejności nie sposób pominąć film pt. „Okja” (2017) gdzie młoda dziewczyna toczy walkę z ogromną korporacją o stworzenie monstrualnej wielkości zwane Okja. Sam zarys fabuły powinien przywołać właściwy tok myślenia, potrzebny do zrozumienia tematu. Inny film tego samego reżysera nosi tytuł: „Snowpiercer: Arka przyszłości” (2013). Opowiada o przyszłości w której jedyni ocalali to pasażerowie pociągu, klaustrofobicznej przestrzeni wplecionej w mocne kino akcji.

Parasite
www.rogerebert.com


Jak zatem widać, produkcje reżysera Joon-ho Bong’a to nieprzeciętny zestaw filmografii. Wobec tego nie trudno uwierzyć, że „Parasite” (2019r.) to niecodzienny kawałek chleba. We współpracy z scenarzystą Dae-hwan Kim, realia obu światów: nędzy i rozpaczy umieszczonej w marginaliach oraz bogatej społeczności, zasobnej w dobra i kapitał, przedstawione są na wskroś skrupulatnie. Czarny humor, przewijający się gdzieniegdzie wśród scenariusza łączy to wszystko w absorbującą całość. Gatunek określony jako dramat trzeba by więc nieco przeprofilować tak samo jak i stereotypy rozmywające się gdzieś poza przedstawioną historią.
Podczas oglądania nie tylko spojrzeć można na dwie skrajnie zarysowane perspektywy, ale też patrząc z góry w miarę rozwijających się sytuacji. znaleźć się gdzieś pomiędzy całą powiązaną społecznością. Główne tło w całej ekranizacji tworzy obsada aktorska złożona z Kang-ho Song‚a w roli Gi-taek’a, następnie Seon-gyun Lee jako Prezes Park, Yeo-jeong Jo jako Yeon-kyo oraz Woo-sik Choi, czyli postać Gi-woo.

Zobacz ten film online!