Piłsudski (2019) – Prawdziwa historia “Ziuka”

Nadszedł czas na prawdziwe, wojenne polskie kino. Borys Szyc niezaprzeczalnie został rzucony na głębokie wody. Aktor, podjął wyzwanie i obejmuje w filmie najważniejszą rolę – postać Józefa Piłsudskiego, którego prawdziwą historię przedstawiono w tytułowej produkcji. Kim jest Borys Szyc? Dla tych, który jeszcze go nie poznali – polski aktor teatralny i filmowy oraz piosenkarz. Rozpoznać go można dzięki głośnym tytułom, takim jak komediowy „Testosteron” z roku 2007, kryminalny „Vinci” (2004r.), czy czarno biały melodramat pt. „Zimna wojna” z 2018r. Dzięki takiej rozpiętości filmografii wiadomo już, że nie będzie problemu dla Pana Borysa, by podjąć wyzwanie o historycznym zabarwieniu. Odgrywa tu potężną rolę związaną nie tyle z samą historią ale także wielką postacią historyczną.

Piłsudski
© Fot Jaroslaw Sosinski, next-film.pl

Film został wyreżyserowany przez Michała Rosę, który stworzył także scenariusz filmowy. Reżyser ten, związany jest z produkcjami serialowymi: „Czas honoru” i „Bodo„, czyli takimi, które odniosły spovry sukces na polskim rynku. Dramat historyczny ma na celu przedstawić publice, która nie ma codziennie styczności z tematem, prawdziwe życie, znanej nam podręcznikowej postaci, nie tylko od strony historycznej ale także w większym stopniu tej mentalnej, czy nawet romantycznej. Podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej oraz poza nią w życiu prywatnym.

Film bardzo dobrze przedstawia nastroje i dążenia społeczne panujące w tamtych czasach, które jak wiadomo bywały bardzo burzliwe. Stroje, tło wydarzeń, a dodatkowo właściwy dobór obsady spowodował niezwykle realistyczny efekt, nad którym nawiasem mówiąc polskie kino, pracuje już od dłuższego czasu. Mowa oczywiście o tematyce wojennej.

Kto zatem wspomaga głównego bohatera? W pierwszej kolejności – Magdalena Boczarska (w roli Marii Piłsudskiej) znana z głównej roli w filmie “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej“ (2017). Następnie Józef Pawłowski w roli Aleksandra Sulkiewicza, który obejmował główną posadę w produkcji „Miasto 44” z 2014r. A z takich, o których warto jeszcze wspomnieć, można wymienić aktorkę Marię Dębską (Aleksandrę Szczerbińską), która w swojej filmografii, może pochwalić się filmem „Zabawa, zabawa” (2018r.).

Zobacz ten film online!